saç ekimi estetik internationalSaç ekimi yaptırmadan evvel doktorunuzla hangi tekniği uygulayacağını ve işlemin nasıl gerçekleşeceğini konuşmanız gerekir. Aşağıda sizlere artık rafa kaldırılmış, kaliteli bir cerrahın artık uygulamadığı bazı teknik detaylara ver verdik. Doktorunuzun bir önceki saç ekimi işlemlerini kontrol ederken de bu yazdıklarımızı dikkate alarak incelemenizi öneriyoruz. Saç ekiminde en fazla atlanan konuların başında sağlıklı saç köklerinin nakli sırasında, kel alanda açılan kanalların boyutudur. Bu kanallara sağlıklı saç kökleri teker teker yerleştirilir ve tutunması için son derece dikkatli bir şekilde hendekler açılır. Bu mikro hendeklerin olması gerekenden daha derin ya da daha sığ olması ve hatta olması gerekenden daha geniş ya da dar olması, saç ekiminin sağlıklı bir şekilde sonuç vermesini riske sokar.

Saç ekiminde lineer veya Hat Greftler denilen bir durum vardır. Donör saç için kafa derisine yani kel alana yaklaşık olarak 3-4 mm hendekler açılır. Bu ölçü insandan insana değişir zira her saç telinin kalitesi ve kalınlığı birbirinden farklılık gösterir. Bu hendekler olması gerekenden daha büyük olursa greft minik alıcı sitelerinde yer alamaz. Beslenemez, tutunamaz ve ya tutunması için daha fazla çaba göstermek zorunda kalır. Henüz tutunmamış saç kökleri de ufacık bir darbe veya yıkama sonrasında dökülür. Ayrıca tutunsa bile delikler çok büyük açıldığı için kafa derisinde bir şerit gibi izlerin kalmasına neden olur.

Yuvarlak veya Kare Greftler ise, genellikle 3-5mm açılan hendeklere deniliyor. Bu tarz bir hendek açılımının ise, en büyük dezavantajı dik dik çıkan saçlardır. O kadar geniş açılan hendeklerde saç tutunmaya çalışırken bazen daha fazla keratin üretimi yapar ve dik açıyla çıkmaya başlar.

Bir başka hatalı hendek açılımı ise, olması gerekenden daha küçük mikroların açılmasından kaynaklanır. Saç ekimi sonrasında her cerrahın amacı bu olmalıdır, en doğal sonucun alınmaya çabalanması gerekir. Açılan minik hendeklere kalın gelen saç kökleri civar deriyi zedeler. Zedelenen deri tahriş olur, enfeksiyon kapar ve kökün beslenemeden tutunma sorunu yaşamasına ve sağlıklı köklerinde kaybına neden olur.

Ayrıca hızlı saç dökülmesi, konusunda bilgiler de almalısınız. Saç ekimi yapıldıktan 1 ay sonra saçlarınız çıkar ve hızlı bir şekilde dökülür ve sonra tekrar sağlıklı sağlar çıkar. Fakat hızlı dökülme sonrasında saçlarınız çıkmıyorsa, derhal saç ekimi yapan doktorunuza konuyla ilgili bilgi vermelisiniz. Bunun pek çok nedeni olabilir. Kafa derisinin İncelmesi, saç büyüme yönünün değişmiş olması ve saçın kararsız kalması, enfeksiyon, kanama ve hematom (kan havuzu) gibi sebeple saçların tekrar çıkmasını zorlaştıran etkenlerdir. Ayrıca dikiş reaksiyonu yaşayabilirsiniz. Cilt altındaki derin katmanlarda dikişler ağrı ve şişliğe neden olabilir.

Saç ekiminde saç kaldırma diye tabir edilen bir uygulama daha bulunmaktadır. Eskilerde kalmış ve artık kimsenin uygulamadığı bu prosedür, kafa derisinde görünür yaralar bırakır ve kan damarları zarar görerek mevcut sağlıklı saçların dahi zarar görmesiyle sonuçlanır. FUT tekniğinin bir başka çeşidi olan bu saç ekimi tekniğinden uzak durmanızı öneriyoruz.

Saç ekimi konusunda ne kadar fazla araştırma yapar ve ne kadar fazla konu hakkında bilgiye sahip olursanız, kendinizi ve en değerli hazineniz olan sağlıklı saç köklerinizi korumanız mümkün olacaktır. Karşınızdaki bir doktorun, kendini ne kadar fazla geliştirdiğini ve son teknoloji saç ekim tekniklerini kullandığını anlamak için, sizin de kendinizi saç ekimi konusunda bilgilendirmeniz ve araştırma yapmanız gerekiyor. Körü körüne ucuz ve eski bir cerrah diye kimseye güvenmemenizi öneriyoruz.

Kaynak: http://www.xn--saekimi-vxa.web.tr/

Bir Cevap Yazın